Дјечије позориште Републике Српске слави 70 година постојања, а директорица Љиљана Лабовић говорила је о активностима овог театра.

У Интервјуу дана за Euronews нагласила је да је успјех што је представа Био једном један лав“, Душка Радовића, у режији Николе Бундала, званично селектована на два међународна фестивала у Румунији.

Први позив за учешће стигао је од 10. Међународног фестивала позоришта за дјецу Арлекино – караван приче“ који се одржава у граду Брашово, од 26. маја до 1. јуна 2025. године, а други од 21. Међународног фестивала Пак“, који се одржава у румунском граду Клуж-Напоки, од 2. до 6. јуна.

Занимљиво је да Лава“ у свакој држави гдје играју, изводе на језику земље домаћина у чему им помажу локалне колеге.

Ми смо том моћном представом, сви заједно подсјетили и прославили рођендан Душка Радовића. Јер Душко Радовић је она стајна тачка наше књижевности и нашег друштва уопште. Јако је важно да дјеца под кровом и штитом Душка Радовића везују своја дјетињства. И у том контексту, када тако моћног писца и тако дивну пјесму, представљате другој дјеци, а прилагодите језик дјеце који је њима матерњи, онда се у тој интеракцији између умјетника и публике догоди оно што је увијек изнад онога што јесте посао, што је турнеја и магија, и ми смо сами били врло поласкани када би колеге из Пољске или Бугарске, говорили на српском језику“, истиче Лабовић и додаје:

У тој комуникацији са једном колегиницом и глумицом, која ће бити наш домаћин, ми смо превели представу на румунски, обавијестили смо амбасадора Милорада Живковића да долазимо, да представљамо као амбасадори културе нашу умјетност. У том контексту, тако је било и у Турској. Турски конзулат нам је помогао у Бањалуци да преведемо турски језик. Колега Зоран Ђерић нам је помогао да преведемо на пољски. Када смо отишли у Пољску, Варшаву и Ломжу и одиграли, онда се стварно са разлогом, публика дигне, аплаудира и каже: браво људи. То цијене и организатори. Када поштујете језик и културу државе у коју долазите са својом умјетношћу, онда је то нешто због чега ми толико волимо да путујемо и толико нас позивају“, каже Лабовић.

Лабовић истиче значај позоришта за развој дјеце.

Ми у Дјечијем позоришту дјецу не забављамо, ми се врло тактилно, врло људски, врло племенито, кроз умјетност, са дјецом дружимо. Вриједности које ми афирмишемо, су оно што јесу темељи, јер дијете је темељ сваког друштва. А мислим да темељи, и каменчићи које у тај темељ уграђујете у Дјечије позориште већ 70 година, су озбиљан залог и за будућност ове институције и за будућност генерација дјеце која ће као родитељи долазити. Под нашим кровом су се четири генерације смјењивале. Значи прабака, бака, родитељ, дијете долазе у ову кућу. Људи нам вјерују и у том контексту је веома важно говорити о Дјечијем позоришту, о ономе што чинимо за дјецу, јер ако не причамо о дјеци, онда смо веома себични, и веома усмјерени само на свијет одраслих“, закључила је директорица Дјечијег позоришта РС, Љиљана Лабовић.

Euronews