Историјат Дјечијег позоришта

За посљедњих педесетак година дјеловања у Бањој Луци Дјечије позориште Републике Српске је на сцену поставило 312 премијера, а представе је гледало више од три милиона гледалаца.

Дјечије позориште Републике Српске из Бање Луке основано је 30. децембра 1955. године.

Прве професионалне балетске и луткарске представе Дјечије позориште изводи у мају и октобру 1956. године.

Од 1998. године до данас чест је гост европских сцена за дјецу, али и са Вечерњом сценом „Атеље 333″ и за одрасле: Варшаве, Варне, Софије, Лондона, Магдебурга, Франкфурта, Москве, Перуђе, Кремоне, Солуна, Београда, Љубљане, Сарајева, Печуја и др.

За свој рад Дјечије позориште је добило многа градска, републичка и државна признања у бившој Југославији, а као национални театар за дјецу Републике Српске истичу се одликовања:

Орден Његоша I реда од Предсједника Републике Српске, 2002. године,
Златни грб Града Бањалуке, 2006. године,
Одликовање града Колмурана (Италија) за представу Тужни принц, 2002. године,
Одликовање Војводе подлијевског (Ломжа, Пољска) за представу „Мала Елфа“, 2001. године;
Учешће на 32. БИТЕФ-у, у избору десет најбољих европских представа за одрасле такође са представом „Тужни принц“ у Београду 1998. године.
ГРАН ПРИ Југославије, Котор за представу „Тужни принц“, аутора Предрага Бјелошевића у режији Бисерке Колевске, 1998. године,
ГРАН ПРИ на Међународном луткарском фестивалу у Крагујевцу, за представу „Мала Елфа“ у режији Славча Маленова, 2001. године,
Специјална награда на Међународном фестивалу позоришта за дјецу у Суботици, 1993. године,
Специјална награда театролога и новинара Пољске на Међународном луткарском фестивалу у Биалско Биали, 2000. године,
Награда за техничко извођење и режију на Међународном луткарском фестивалу „Златни делфин“ у Варни (Бугарска), 1999. године,
ГРАН ПРИ – Дани Зорана Радмиловића, „Животињска фарма“, 2008. године,
ГРАН ПРИ – Источно Сарајево, „Пинокио“, 2008. године,
ГРАН ПРИ – Сусрети позоришта БиХ, Брчко, „Метро – приче из бијелог свијета“ у режији Јовице Павића, 2008. године,
ГРАН ПРИ – Мале сцене, Источно Сарајево, „Фолклорна магија“, 2008. године,
ГРАН ПРИ – Међународни фестивал позоришта, Суботица, „Фолклорна магија“, 2009. година.

Дјечије позориште је од 2002. године организатор традиционалног Међународног фестивала позоришта за дјецу, а окупља сваке године театре из десетак европских држава.

 

 

ФЕСТИВАЛИ И НАГРАДЕ

§   

§   

Учешћа на фестивалима и награде које је освојило Дјечије позориште Републике Српске 1998-2022.

 

1998. година

 

  • ЈУГОСЛОВЕНСКИ ФЕСТИВАЛ ПОЗОРИШТА ЗА ДЈЕЦУ – КОТОР – Тужни принц
    ГРАН ПРИ за најбољу представу у луткарској конкуренцији
    Бисерка Колевска – награда за најбољу режију у луткарској конкуренцији
    Душко Мазалица – награда за најбољу мушку главну улогу у луткарској конкуренцији
  • КОЧИЋЕВА СРПСКА СЦЕНА, Приједор – Тужни принц
    Бисерка Колевска – награда за најбољу режију
    Свила Величкова – награда за најбољу сценографију
  • МЕЂУНАРОДНИ ФЕСТИВАЛ ПОЗОРИШТА ЗА ДЈЕЦУ – СУБОТИЦА -Тужни принц
    Специјална награда
  • Б И Т Е Ф – БЕОГРАДСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛНИ ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ, БЕОГРАД
    – Тужни принц

 

1999. година

 

  • 11. МЕЂУНАРОДНИ ЛУТКАРСКИ ФЕСТИВАЛ «ЗЛАТНИ ДЕЛФИН»
    ВАРНА (БУГАРСКА) – Тужни принц
    Бисерка Колевска – награда за најбољу режију
    Награда за најбољу техничку изведбу представе Дјечијег позоришта РС

 

2000. година

 

  • 19. МЕЂУНАРОДНИ ФЕСТИВАЛ ЛУТКАРСКЕ УМЈЕТНОСТИ
    БИАЛСКО-БИАЛА (ПОЉСКА) – Тужни принц
    СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА жирија критичара-новинара

 

2001. године

 

  • 14. МЕЂУНАРОДНИ ЛУТКАРСКИ ФЕСТИВАЛ «ТЕАТАР У КОФЕРУ»
    ЛОМЖА (ПОЉСКА) – Мала Елфа
    Награда за инсценацију пластике
    Награда обласног Војводства за најљепшу представу
  • КОЧИЋЕВА СРПСКА СЦЕНА, Приједор – Мајстор и Маргарита
    Александар Саша Терзић – награда за најбољу мушку улогу
    Награда за најбољу представу у цјелини
  • МЕЂУНАРОДНИ ФЕСТИВАЛ ЛУТКАРСТВА, ПЕРУЂА, ИТАЛИЈА
    Фестивал интерназионале делле фигуре анимате
    – Тужни принц
    Најбоља представа на Фестивалу
  • МЕЂУНАРОДНИ ЛУТКАРСКИ ФЕСТИВАЛ МАЛИХ ФОРМИ
    КРАГУЈЕВАЦ – Мала Елфа
    Гран при за најбољу представу
    Славчо Маленов – награда за режију
    Васил Рокоманов – награда за ликовно рјешење
    Петар Цанков – награда за музику
    Жељко Милићевић – награда за најбољу мушку улогу (анимација)
    Награда дјечијег жирија за најљепшу лутку

 

 2002. година

 

  • Сарајево, Сарајевска зима – Тужни принц
  • Љубљана, домаћин МИНИ ТЕАТАР, Међународни фестивал ЛУТКЕ2002 – Мала Елфа
  • Турнеја по градовима и фестивалима Италије, од 29.8. до 07.9. Франковила ал Маре, Кремона, Ћита ди Кастело, Колмурано – Тужни принц
  • Перуђа, Међународни фестивал луткарства – Мала Елфа
  • Лондон, Риверсајд Студио, Дани савремене босанскохерцеговачке умјетности
    – Тужни принц
  • Српско Сарајево, Лукавица, Међународни фестивал луткарских представа, ЛУТФЕСТ – Мала Елфа,
    Награда Жељку Милићевићу за анимацију

Награда Василу Рокоманову за лутке

 

  • Брчко, Сусрети позоришта БИХ
    представа Тужни принц
    Награда за сценографију Свила Величкова
  • Крагујевац, 4. Међународни фестивал луткарских позоришта – Пепељуга
    представа Мала Елфа отворила фестивал

 

2003. година

 

  • ЗЛАТНА ИСКРА – Сњежана и седам патуљака
    – Међународни луткарски фестивал малих форми, Крагујевац, СЦГ
  • ПИЕРРОТ – Постојани оловни војник
    – Међународни луткарски фестивал за одрасле, Нови Сад, СЦГ
  • Други фестивал Сергеја Обрасцова – Тужни принц
    – Москва, Русија
  • Сусрети позоришта БиХ – Капетан Џон Пиплфокс  – Брчко

 

2004. година

 

  • ТИБА – Капетан Џон Пипфокс
    – Театарска интернационална авантура, Београд, СЦГ
  • Кочићева српска сцена – Капетан Џон Пиплфокс – Приједор
    Драгана Пурковић Мацан – Награда за сценографију
    Мирослав Јањанин – Награда за музику
  • Которски фестивал – Капетан Џон Пиплфокс – Котор, СЦГ
  • Требињско љето –  Капетан Џон Пиплфокс – Требиње
  • Мини полетје – Аждаја из Војтешке улице
    – Међународни луткарски фестивал, Љубљана, Словенија
  • Брчко – Сусрети позоришта БиХ – Сњежна краљица

 

2005. година

 

  • ЗЛАТНА ИСКРА – Јежева кућица
    – Међународни луткарски фестивал малих форми, Крагујевац, СЦГ
    Александра Спасојевић и Слободан Перишић, глумачка награда
  • ЛУТ ФЕСТ – Аждаја из Војтешке улице

– Међународни луткарски фестивал малих форми, Источно Сарајево
Сања Грујић, глумачка награда
Сања Грујић, Слободан Перишић, Александар Саша Терзић, колективна анимација
Ана Пулијева, награда за сценографију и лутке

  • Магдебург – Постојани оловни војник
    – Међународни луткарски фестивал – Магдебург, Њемачка
  • КОЧИЋЕВА СРПСКА СЦЕНА – Принцезин осмијех – Приједор
    Александар Бланић, глумачка награда
    Драгана Пурковић Мацан и Берина Шушчевић, награда за сценографију
  • Сусрети позоришта БиХ – Чаробна фрула – Брчко

 

2006. година

 

  • Нови Сад – Српско народно позориште – Чаробна фрула 
  • Сомбор – Народно позориште – Чаробна фрула 
  • Суботица – XIII Mеђународни фестивал позоришта за дјецу – Чаробна фрула

СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА ФЕСТИВАЛА ЗА ОРИГИНАЛНОСТ И ФАНТАЗИЈУ

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ СЦЕНОГРАФИЈУ Свили Величковој

НАГРАДА ЗА ГЛУМАЧКО МАЈСТОРСТВО глумици Дјечијег позоришта РС Божани Бијелић

  • Београд – IV театарска интернационална авантура, ТИБА – Баш Челик
  • Приједор – 13. Кочићева српска сцена – Баш Челик

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ КОСТИМОГРАФИЈУ Драгана Пурковић Мацан

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ МУЗИКУ Марко Грубић и Марко Њежић

  • Потсдам (Њемачка) – 13. међународни фестивал УНИДРАМ 2006 – Постојани оловни војник 
  • Брчко – Сусрети позоришта БиХ – Баш Челик

 

  1. година

 

  • Рабка (Пољска) – Луткарско позориште – Аждаја из Војтешке улице
  • Варшава (Пољска) – Луткарско позориште „Гуливер“ – Аждаја из Војтешке улице
  • Ломжа (Пољска) – XX Међународни луткарски фестивал „У коферу“  – Аждаја из Војтешке улице

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ ПРЕДСТАВУ

  • Печуј (Мађарска) – XIV Међународни луткарски фестивал за одрасле –Тужни принц
  • Котор (Црна Гора) – Которски фестивал позоришта за дјецу – Пинокио

НАГРАДА ЗА НАБОЉУ СЦЕНОГРАФИЈУ Васил Рокоманов

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ КРЕАЦИЈУ ЛУТАКА Васил Рокоманов

ГЛУМАЧКА НАГРАДА Божана Бијелић

 

2008. година

 

 
  • Сарајево – Сарајевска зима – ПИНОКИО
  • Крагујевац (Србија) – X Међународни луткарски фестивал „Златна искра“ – АЖДАЈА ИЗ ВОЈТЕШКЕ УЛИЦЕ

ГЛУМАЧКО-АНИМАТОРСКА НАГРАДА Сања Грујић

НАГРАДА ЗА ЛУТКЕ Ана Пулијева

  • Источно Сарајево – 9. Међународни луткарски фестивал ЛУТ ФЕСТ – ПИНОКИО

ГРАН ПРИ најбоља представа у цјелини

НАЈЛУТКОВИТИЈА ПРЕДСТАВА жири новинара

НАГРАДА ЗА РЕЖИЈУ Славчо Маленов

НАГРАДА ЗА ЕСТЕТСКО И ТЕХНИЧКО РЈЕШЕЊЕ ЛУТАКА Васил Рокоманов

НАГРАДА ЗА АНИМАЦИЈУ Божана Бијелић

  • Суботица (Србија) – XВ Међународни фестивал позоришта за дјецу – ПИНОКИО

  НАГРАДА ЗА ГЛУМАЧКО/АНИМАТОРСКО МАЈСТОРСТВО Божана Бијелић

  • Нови Сад (Србија) – 53. Стеријино позорје – ЖИВОТИЊСКА ФАРМА
  • Будва – Будва Град Театар – АЖДАЈА ИЗ ВОЈТЕШКЕ УЛИЦЕ
  • Бугојно – Сусрети луткарских позоришта БиХ – АЖДАЈА ИЗ ВОЈТЕШКЕ УЛИЦЕ
  • Зајечар – 17. Дани Зорана Радмиловића – ЖИВОТИЊСКА ФАРМА

ЗОРАНОВ БРК – НАЈБОЉА ПРЕДСТАВА ФЕСТИВАЛА – Жири публике

НАГРАДА ЗА ВИЗУЕЛНИ ИДЕНТИТЕТ „КРСТОМИР МИЛОВАНОВИЋ“ –  Стручни жири

ЗОРАНОВ БРК – Ансамблу представе за глумачку бравуру –  Стручни жири

  • Франкфурт на Одри (СР Њемачка) – Фестивал луткарских позоришта – ФОЛКЛОРНА МАГИЈА
  • Брчко – 25. Сусрети позоришта БиХ – Званичан програм – МЕТРО – ПРИЧЕ ИЗ БИЈЕЛОГ СВИЈЕТА

НАГРАДА ЖИРИЈА ПУБЛИКЕ ПОЗОРИШТА БиХ – ГРАН ПРИН – НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ  ПРЕДСТАВУ  У ЦЈЕЛИНИ

НАГРАДА СРУЧНОГ ЖИРИЈА ПОЗОРИШТА БиХ ЗА НАЈБОЉУ СЦЕНОГРАФИЈУ Љубици Милановић

НАГРАДА СРУЧНОГ ЖИРИЈА ПОЗОРИШТА БиХ ЗА НАЈБОЉИ КОСТИМ Љубици Милановић

  • Источно Ново Сарајево – Фестивал мале сцене и монодраме – ФОЛКЛОРНА МАГИЈА

НАГРАДА СТРУЧНОГ ЖИРИЈА ЗА НАЈБОЉУ ПРЕДСТАВУ

 

  1. година

 

  • Суботица (Србија) – 16. Међународни фестивал позоришта за дјецу – ФОЛКЛОРНА МАГИЈА

ГРАН ПРИ – НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ  ПРЕДСТАВУ  У ЦЈЕЛИНИ

СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА ЗА РАДОСТ ИГРЕ

  • Котор (Црна Гора) – Которски фестивал позоришта за дјецу – ФОЛКЛОРНА МАГИЈА

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ  ПРЕДСТАВУ  У ЦЈЕЛИНИ – Дјечији жири

  • Бугојно (БиХ) . 17. Сусрети луткарских позоришта/казалишта БиХ – ФОЛКЛОРНА МАГИЈА

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ  ПРЕДСТАВУ  У ЦЈЕЛИНИ –  Стручни жири

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ  РЕЖИЈУ  –  Стручни жири

НАГРАДА АНСАМБЛУ ЗА НАДАХНУТУ И МАШТОВИТУ КОЛЕКТИВНУ ИГРУ –  Стручни жири

  • Лајпциг и Дрезден (СР Њемачка) ОФ ЕВРОПА – ПОСТОЈАНИ ОЛОВНИ ВОЈНИК

 

 

  1. година

 

  • Нови Сад, 53. ЗМАЈЕВЕ ДЕЧЈЕ ИГРЕ – Међународни центар књижевности за децу

ДЈЕЧИЈЕМ ПОЗОРИШТУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ НАГРАДА ЗА ИЗУЗЕТАН СТВАРАЛАЧКИ ДОПРИНОС ПОПУЛАРИСАЊУ КЊИЖЕВНОСТИ ЗА ДЕЦУ

  • Линц – ФОЛКЛОРНА МАГИЈА
  • Братислава – ФОЛКЛОРНА МАГИЈА
  • Бугојно (БиХ) Сусрети луткарских позоришта/казалишта БиХ – ЖЕЉЕЗНИ ДЈЕЧАК

ПРИЗНАЊЕ ЗА МУЛТИМЕДИЈАЛНЕ ЕФЕКТЕ У ПРЕДСТАВИ – Боњо Лунгов 

ПРИЗНАЊЕ ЗА АНИМАЦИЈУ „Паткице“ – Сања Грујић и Зорана Шуман

 

 

  1. година

 

  • Киров, Међународни фестивал луткарских позоришта „Ковчег“ – ФОЛКЛОРНА МАГИЈА
  • Рибинск, Међународни фестивал луткарских позоришта „Ковчег“ – ФОЛКЛОРНА МАГИЈА
  • Источно Сарајево – 12. Међународни фестивал луткарских позоришта за дјецу – ЛУТ ФЕСТ – ЈЕЖЕВА КУЋИЦА
  • Суботица – 18. Међународни фестивал позоришта за дјецу – ПРИНЦЕЗА НА ЗРНУ ГРАШКА
  • Братислава – Луткарски фестивал „Браћа Грим“ – ВУК И СЕДАМ ЈАРИЋА У МУЗЕЈУ БАЈКИ
  • Санкт Петербург – Дани духовности Републике Српске – ФОЛКЛОРНА МАГИЈА
  • Бугојно (БиХ) – 19. Сусрети луткарских позоришта/казалишта БиХ – ВУК И СЕДАМ ЈАРИЋА У МУЗЕЈУ БАЈКИ

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ  ПРЕДСТАВУ  У ЦЈЕЛИНИ –  Стручни жири

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ  СЦЕНОГРАФИЈУ – Стручни жири 

НАГРАДА АНСАМБЛУ ЗА НАДАХНУТУ И МАШТОВИТУ КОЛЕКТИВНУ ИГРУ –  Стручни жири

 

  1. година

 

  • Источно Сарајево – 13. Међународни луткарски фестивал ЛУТ ФЕСТ – ВУК И СЕДАМ ЈАРИЋА У МУЗЕЈУ БАЈКИ

ГРАН ПРИ најбоља представа у цјелини

НАГРАДА ЗА РЕЖИЈУ – Бисерка Колевска и Предраг Бјелошевић

НАГРАДА ЗА СЦЕНОГРАФИЈУ – Мариета Голомехова

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉЕ ГЛУМАЧКО ОСТВАРЕЊЕ – Ана Анђелић

  • Суботица – Вук и седам јарића у музеју бајки

НАГРАДА ЗА СЦЕНОГРАФИЈУ – Мариета Голомехова

  • Бугојно (БиХ) – 20. Сусрети луткарских позоришта/казалишта БиХ – ЧАРОБЊАК ИЗ ОЗА

НАГРАДА ЗА ОРИГИНАЛНУ  МУЗИКУ –  Стручни жири – Петар Цанков

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ  УЛОГУ – Стручни жири  – Ђорђе Јанковић (Страшило)

 

  1. година

 

  • Омск, Омска област, Сибирски округ, Руска Федерација 3. Међународни фестивал луткарских позоришта „У гостима код „АРЛЕКИНА“ – ТУЖНИ ПРИНЦ

СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА

  • Источно Сарајево – 14. Међународни луткарски фестивал ЛУТ ФЕСТ – БАЈКА О ПСИЋУ

НАГРАДА ЗА АНИМАЦИЈУ – Ђурђа Вукашиновић

  • Бугојно (БиХ)  – VII Бугојанско бијеналеТУЖНИ ПРИНЦ

НАГРАДА ГЛУМЦИМА Слободану Перишићу (ТУЖНИ ПРИНЦ) и Душку Мазалици (СЈЕНКА) ЗА ПАРТНЕРСКУ ИГРУ И АНИМАЦИЈУ КОЈА НОСИ ЕНЕРГИЈУ ПРЕДСТАВЕ

 

  1. година

 

  • Требиње – 6. Међународни фестивал забављача за дјецу – КРАЉ ЖАБАЦ
  • Источно Сарајево – 15. Међународни луткарски фестивал ЛУТ ФЕСТ – КРАЉ ЖАБАЦ

СПЕЦИЈАЛНА ДИПЛОМА ЗА ГЛУМАЧКО ОСТВАРЕЊЕ  –  Свјетлана Андрић

  • Бугојно (БиХ) – 21. Сусрети луткарских позоришта/казалишта БиХ – КЊИГА О ЏУНГЛИ

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ  ПРЕДСТАВУ  У ЦЈЕЛИНИ –  Стручни жири

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ КОРЕОГРАФИЈУ   –  Стручни жири – Ђула Черепеш

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ ОРИГИНАЛНУ МУЗИКУ   –  Стручни жири – Дамир Мартиновић Мрле и Иванка Мазуркијевић

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉЕГ ГЛУМЦА – Стручни жири  – Ђорђе Јанковић за анимацију лутака Табаки и Лешинар Чил

СПЕЦИЈАЛНО ПРИЗНАЊЕ – Стручни жири  – Божана Бијелић за улогу Багире

СПЕЦИЈАЛНО ПРИЗНАЊЕ – Стручни жири  – Ивор Мартинић за драматизацију романа „Књига о џунгли“

 

  1. година

 

  • Измир (Турска) – Међународни луткарски дани – ТУЖНИ ПРИНЦ
  • Бугојно (БиХ)  – VIII Бугојанско бијеналеКЊИГА О ЏУНГЛИ

НАГРАДА ЗА ИНТЕРПРЕТАЦИЈУ И АНИМАЦИЈУ  „Змије Каа“  –  Стручни жири – Александар Бланић, Саша Терзић, Александра Спасојевић и Зорана Шуман

НАГРАДА ЗА ОРИГИНАЛНУ  МУЗИКУ –  Стручни жири – Дамир Мартиновић Мрле и Иванка Мазуркијевић

 

2016. година

 

  • Измир (Турска) – Међународни луткарски дани – ОДИСЕЈ – САН О ПОВРАТКУ
  • Крагујевац (Србија) – Међународни луткарски фестивал „Златна искра“ – ОДИСЕЈ – САН О ПОВРАТКУ

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ  ПРЕДСТАВУ  У ЦЈЕЛИНИ –  Стручни жири

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ РЕЖИЈУ – Бисерка Колевска

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ СЦЕНОГРАФИЈУ – Свила Величкова

  • Бугојно (БиХ) – 22. Сусрети луткарских позоришта/казалишта БиХ – ОДИСЕЈ – САН О ПОВРАТКУ

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ  ПРЕДСТАВУ  У ЦЈЕЛИНИ –  Стручни жири

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ РЕЖИЈУ – Бисерка Колевска

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉЕГ ГЛУМЦА – Душко Мазалица

СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА ЗА СВЈЕТЛОСНО ОБЛИКОВАЊЕ ПРЕДСТАВЕ – Саша Шуман

 

  1. година

 

  • Крагујевац (Србија) – 19. Међународни луткарски фестивал „Златна искра“ – МАЧАК У ЧИЗМАМА

ГЛУМАЧКА НАГРАДА – Божана Бијелић и Александра Спасојевић

  • Санкт Петербург (Русија) – Међународнилуткарски фестивал КУКАРТ – ОДИСЕЈ – САН О ПОВРАТКУ
  • Бугојно (БиХ) IХ  Бугојанско бијенале ОДИСЕЈ – САН О ПОВРАТКУ

НАГРАДА ЗА ВИЗУЕЛНИ ИДЕНТИТЕТ

  • Ријека (Хрватска) – 22. РЕВИЈА ЛУТКАРСКИХ КАЗАЛИШТА – ОДИСЕЈ – САН О ПОВРАТКУ
  • Београд (Србија) – 14. ДЕЧЈИ ПОЗОРИШНИ ФЕСТИВАЛ – ПОЗОРИШТЕ ЗВЕЗДАРИШТЕ – ОДИСЕЈ – САН О ПОВРАТКУ

НАГРАДА ЗА КРЕАЦИЈУ И АНИМАЦИЈУ ЛУТАКА  – Ансамбл ДПРС и ауторски тим представе (Бисерка Колевска и Свила Величкова)

НАГРАДА ЗА ГЛУМЦА ФЕСТИВАЛА – Душко Мазалица за улогу Одисеја

 

  1. година
  • Пожаревац (Србија) – „ВИМИНАЦИЈУМ ФЕСТ“ – Митови стари и нови – ОДИСЕЈ – САН О ПОВРАТКУ
  • Суботица (Србија) – 25. Међународни фестивал позоришта за дјецу – МАЧАК У ЧИЗМАМА

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ  ПРЕДСТАВУ  У ЦЈЕЛИНИ –  Стручни жири

  • Бугојно (БиХ)  – 23. Сусрети луткарских позоришта/казалишта БиХ – МАЧАК У ЧИЗМАМА

            НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ  ПРЕДСТАВУ  У ЦЈЕЛИНИ –  Стручни жири

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ РЕЖИЈУ – Тодор Валов

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ ГЛУМИЦУ – Божана Бијелић

 

  1. година

 

  • Солун (Грчка) – Дани РС у Солуну – ОДИСЕЈ – САН О ПОВРАТКУ
  • Источно Сарајево – 20. Међународни фестивал професионалних луткарских позоришта за дјецу „Лут Фест“ – МЕДВЈЕДИЋ ТИМОТЕЈ

НАГРАДА ЗА НАЈЛУТКОВНИЈУ ПРЕДСТАВУ Камена рука „Хенрик Јурковски“

НАГРАДА ЗА СЦЕНОГРАФИЈУ И КОСТИМ – Прземислав Карвовски

  • Нови Сад (Србија) – Дани РС у Србији – ЈЕЖЕВА КУЋИЦА
  • Подгорица (Црна Гора) – 8. Међународни луткарски фестивал -ОДИСЕЈ – САН О ПОВРАТКУ

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ РЕЖИЈУ – Бисерка Колевска

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ СЦЕНОГРАФИЈУ – Свила Величкова

  • Бугојно (БиХ) – 11. Бугојанско луткарско бијенале – МАЧАК У ЧИЗМАМА

НАГРАДА ЗА КОЛЕКТИВНУ АНИМАЦИЈУ ЛУТАКА

  • Суботица (Србија) – 26. Међународни фестивал позоришта за дјецу –

ЈЕЖЕВА КУЋИЦА

НАГРАДА ЗА ГЛУМАЧКО МАЈСТОРСТВО – Ђурђа Вукашиновић

  • Ријека (Хрватска) – 23. Ревија луткарских казалишта – МЕДВЈЕДИЋ ТИМОТЕЈ
  • Суботица (Србија) – 50. Сусрети луткарских позоришта Србије -МЕДВЈЕДИЋ ТИМОТЕЈ

 

  1. година

 

  1. година

 

  • Мостар (БиХ) – ФЛУМ – Први међународни фестивал луткарске умјетности – ВУК СА МИРИСОМ БОБИЦА

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉЕГ ГЛУМЦА – Зорана Шуман

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ ОРИГИНАЛНУ СЦЕНСКУ МУЗИКУ – Марко Луцијан Храшћанец

  • Суботица (Србија) – 28. Међународни фестивал позоришта за децу – ПЕЋА И ВУК
  • Нови Сад (Србија) – Дани Српске у Србији – ПЕЋА И ВУК
  • Нови Сад (Србија) – 52. Сусрети професионалних луткарских позоришта Србије – ВУК СА МИРИСОМ БОБИЦА

 

  1. година
  • Нови Сад (Србија), Новосадске позоришне игре – СЕДАМ ГАВРАНОВА
  • Крагујевац (Србија), Међународни луткарски фестивал „Златна искра“ – СЕДАМ ГАВРАНОВА

НАГРАДА ЗА ГЛУМАЧКО ОСТВАРЕЊЕ – Ансамблу Дјечијег позоришта Републике Српске, Бања Лука

НАГРАДА ЗА ОРИГИНАЛНУ МУЗИКУ – Лазару Новкову

НАГРАДА ЗА ДРАМАТУРГИЈУ – Јакубу Максимову

НАГРАДА ЗА РЕЖИЈУ – Јакубу Максимову

  • Београд (Србија), 17. Дечји позоришни фестивал ПОЗОРИШТЕ ЗВЕЗДАРИШЕ – ПЕЋА И ВУК
  • Мостар (БиХ) – ФЛУМ – Други међународни фестивал луткарске умјетности – СЕДАМ ГАВРАНОВА

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉЕГ ГЛУМЦА – Слободан Перишић за анимацију Врачаре

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉЕ ЛУТКЕ – Олга Зибинска за креацију лутака

  • Суботица (Србија), 29. Међународни фестивал позоришта за децу – ВУК СА МИРИСОМ БОБИЦА

СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА ЗА ОРИГИНАЛНОСТ И ФАНТАЗИЈУ

  • Бугојно (БиХ) – Сусрети позоришта лутака БиХ – СЕДАМ ГАВРАНОВА

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ ПРЕДСТАВУ У ЦЈЕЛИНИ

НАГРАДА ЗА НАЈБОЉУ РЕЖИЈУ – Јакуб Максимов

НАГРАДА ЗА КОЛЕКТИВНУ ИГРУ – ансамблу представе

НАГРАДА ЗА КРЕАЦИЈУ И ПОЕЗИЈУ АНИМАЦИЈЕ ЗВУКА – ансамбл Дјечијег позоришта Републике Српске и Лазар Новков

НАГРАДА ЗА ГЛУМАЧКО ОСТВАРЕЊЕ (признање) – Слободан Перишић за анимацију лутке Врачаре.

НАГРАДА ДЈЕЧИЈЕГ ЖИРИЈА ЗА НАЈБОЉУ ПРЕДСТАВУ У ЦЈЕЛИНИ

  • Источно Сарајево, 23. Међународни фестивал професионалних луткарских позоришта за дјецу „Лут фест“

ГЛУМАЧКА НАГРАДА –  Александар Бланић за улоге Kокана, ТВ водитеља и сниматеља у представи „Јунак у трегерима“

ГЛУМАЧКА НАГРАДА –  Драгана Илић за улоге Kаје, главе сокола и Kоко новинарке у представи „Јунак у трегерима“, и

ГЛУМАЧКА НАГРАДА – Ђорђе Јанковић за улоге крила сокола, доктор пјевац и Kоко оркестар у представи „Јунак у трегерима“.